2
PROJEKTY
15
PUBLIKAČNÝCH VÝSTUPOV
10
SYMPÓZIÍ, KONFERENCIÍ A PREDNÁŠOK
14
SPOLUPRACUJÚCICH ODBORNÍKOV
Naše aktivity v skratke
Na čom všetkom pracujeme?
Hľadáme slovacikálne texty
Ešte aj dnes sa v slovenských i zahraničných archívoch nachádzajú nedostatočne popísané archívne fondy, a tak je častokrát našou úlohou niektoré z nich pracne prechádzať a slovacikálne texty vyslovene hľadať. Tešíme sa však aj úžasnej spolupráci s viacerými archívmi, bez ktorej by často realizácia projektu nebola možná.
Analyzujeme pramene
Nateraz nie je možné každý nájdený slovacikálny prameň edovať, preto výber prameňov podlieha rôznym kritériám, časovým, technickým, personálnym a iným. K prameňom však pristupujeme interdisciplinárne, pretože len tak dokážeme na ne podať komplexný pohľad. K spolupráci prizývame vždy odborníkov na konkrétny žáner prameňa.
Edujeme pramene
Nájdené, vyselektované a analyzované slovacikálne texty, ktoré vznikli do roku 1800, následne transliterujeme, opatríme kritickým poznámkovým aparátom a edujeme spolu s vedeckými štúdiami, ktoré oboznámia čitateľov s kontextom vzniku a používania týchto prameňov vo svojej dobe.
Spájame odborníkov
Náš tím (stáli členovia i spolupracovníci) pozostáva z historikov, jazykovedcov, literárnych vedcov, sociolingvistov, archivárov, muzikológov, prosto odborníkov a odborníčok, ktoré si charakter prameňov vyžaduje. Spoluprácou a pravidelnými stretnutiami vytvárame silnú vedeckú komunitu.
Popularizujeme
Naším cieľom nikdy nebolo nechať si výsledky našej práce pre seba. Od samého začiatku sme tak popri archívnom výskume, analýze, edovaní prameňov a publikovaní vytvárali priestor na popularizáciu. A tak vznikol prednáškový cyklus Reči o reči, v rámci ktorého pozývame rôznych odborníkov a odborníčky nielen zo slovenského akademického prostredia.
Publikujeme
V rámci našej série Monumenta Linguae Slovacae nájdete pramenné edície a monografie. Okrem toho však publikujeme odborné štúdie, vedecké a popularizačné články v rôznych periodikách či zborníkoch.