POPULARIZÁCIA

PROMÓCIA EDÍCIE
MONUMENTA LINGUAE SLOVACAE, VOL. X.

V pondelok, 23. júna 2025 sa v budove Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici uskutočnila slávnostná promócia X. dielu Monumenta Linguae Slovacae: Bystrická agenda 1585, ktorej hlavným editorom je dr. Peter Benka z Katedry slovenských dejín.

Podujatie bolo zorganizované spolkom Kuzmányho kruh v Banskej Bystrici. Knihu do života uviedol jeho predseda Dušan Čupka. Podujatím sprevádzal Michal Zajden. Projekt Pamiatky slovenského jazyka predspisovného obdobia predstavil Martin Homza. O obsahu knihy i celom kontexte prameňa hovoril jej autor Peter Benka. Slovenský jazykový rozmer Bystrickej agendy zase osvetlil Pavol Žigo. Úspešné podujatie napokon ukončila pomerne živá diskusia.

popularizačná prednáška
DOTKNI SA HISTÓRIE”

21. mája 2025 sa v Mestskej knižnici v Bratislave uskutočnila prednáška profesora Martina Homzu.

V rámci prednáškového cyklu “Dotkni sa histórie:” hovoril profesor Homza na tému alchýmie, kartografie či tzv. “zemských kľúčov” a ich vzťahu k slovenčine v novoveku.

profesorská prednáška
“protoveda” v slovenčine v 16. – 18. storočí

V aule Univerzity Komenského odznela 24. septembra 2024 profesorská prednáška prof. Martina Homzu, Dr. na tému „Protoveda“ v slovenčine v 16. – 18. storočí, nielen na Slovensku. Autor sa zameral na súčasný stav výskumu, predbežné závery a perspektívy bádania. Okrem iného odprezentoval aj niekoľkoročné aktivity projektu Slovaciká.sk a celého jeho tímu. Prednáška bola publikovaná v časopise Štandard pod názvom Pár slov k jazyku predsedliakov.

prednáška
Monumenta Linguae Slovacae – redakcja rękopisów słowackich do roku 1800

Počas svojho výskumného pobytu vo Varšave na Polskiej Akademii Nauk v Pracowni Historii Języka Polskiego XVII i XVIII w. realizovala dr. Ivana Lukáč Labancová prednášku, kde kolegom z Poľska odprezentovala východiská, metodológiu a výsledky projektu APVV a jednotlivé publikácie edície Monumenta Linguae Slovacae. Prednáška sa konala 22. mája 2024 v rámci cyklu prednášok pod záštitou Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego na pozvanie prof. Magdaleny Majdak.

PROMÓCIA EDÍCIE
MONUMENTA LINGUAE SLOVACAE, VOL. VIII.

Dňa 6. septembra 2023 sa o 18:00 konala promócia ôsmeho dielu edície Monumenta Linguae Slovacae, ktorý je venovaný slovenským listom Anny Márie Horvát-Stančičovej de Gradec z 18. storočia. Prezentácia knihy sa konala v Kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach. Knihu predstavili jej autori a editori Vladimír Olejník, Martin Homza a Radka Palenčárová. Podujatie organizovalo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi.

PREDNÁŠKOVÝ CYKLUS

REČI O REČI

Od novembra 2021 organizujú riešitelia projektu – Mgr. Peter Benka, PhD. a Mgr. Ivana Lukáč Labancová, PhD. – prednáškový cyklus pod názvom Reči o reči, ktorý tematicky reflektuje vedecký záujem riešiteľov o vernakulárne jazyky v kontexte kultúrnych a sociálnych dejín raného novoveku.

Cieľom prednáškového cyklu je predstaviť študentom histórie, ale aj širokej verejnosti tému jazyka z pohľadu jazykovedných, sociolingvistických, literárnych, filozofických, etnologických, antropologických i historických perspektív výskumu.

V roku 2021 sme organizovali v rámci cyklu dve online prednášky. Prvou bola prednáška doc. Mgr. Heleny Tužinskej, PhD. z Katedry etnológie a antropológie na tému Ako platíme za ískanie rečou?, v ktorej poskytla antropologický pohľad na vznik a vývoj jazyka. Druhá prednáška bola zase venovaná historickej a sociolingvistickej perspektíve jazyka a viedli ju organizátori prednáškového cyklu, Dr. Peter Benka, Dr. Stanislava Kuzmová a Mgr. Ivana Labancová.

Nasledujúce dve prednášky boli venované jazykovedným aspektom jazyka a zazneli v podaní dvoch renomovaných jazykovedkýň. Doc. Mgr. Gabriela Múcsková, PhD., riaditeľka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied hovorila o prítomnosti germanizmov v slovenských nárečiach a Dr. hab. Magdalena Majdak, prof. a vedúca Pracowni Historii Języka Polskiego XVII i XVIII wieku Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk prezentovala tému kľúčových slov v barokovej poľštine a digitálnych databáz poľského jazyka.

Piata prednáška patrila Dr. Cristianovi Gasparovi zo Central European University vo Viedni, ktorý študentov voviedol do multilingválneho prostredia v Sedmohradsku v 17. storočí.




V rámci šiestej prednášky Dr. Pavlina Rychterová z Institut fur Mittelalterforschung Osterreichische Akademie der Wissenschaften vo Viedni ozrejmila viacjazyčnosť a jej vývoj v elitnom prostredí počas husitskej reformácie.

Siedmou témou nášho prednáškového cyklu boli spôsoby vyučovania jazykov uhorských aristokratov v období raného novoveku. Pozvanie prijala Dr. Anna Fundárková z Historického ústavu SAV. Prednáška sa konala 17. apríla 2025.






Ôsmy diel z prednáškovej série Reči o reči patril prof. Katalin Szende zo Central European University vo Viedni. Vo svojom výskume sa venuje stredovekým mestám v strednej Európe, so zameraním na spoločnosť, vzdelanosť, každodenný život a topografiu. Prednáška sa konala 8. apríla 2025 a témou bola tentokrát viacjazyčná prax v mestskej komunikácii v Uhorskom kráľovstve a za jeho hranicami.